Výroční zpráva za rok 2011

Bratři a sestry, vážení hosté

Uplynul rok a my jsme se opět sešli, abychom společně zhodnotili práci za uplynulé období. Dnešní valná hromada je v pořadí stá druhá. Stav členské základny k 31. 12. 2011 je 87 členů včetně 10 mladých hasičů. V roce 2011 naše řady opustil bratr Vladimír Mazánek a bratr Josef Chalupa. Členství ukončila Věra Chalupová. Výbor sboru se pravidelně schází 1x za měsíc, informace z jednání zveřejňuje v místní vývěsce. Tímto způsobem průběžně seznamuje členskou základnu s prací hasičů.

Práce sboru se nejvíce zaměřuje k účasti v soutěžích pořádaných v rámci okrsku a k zajištění místních akcí, které se v průběhu roku vyskytují. Soutěž o Pohár starostky obce Ktové, která proběhla dne 18. května, náš sbor zastoupilo družstvo mužů nad 35 let a umístilo se na 1. místě. Na okrskové soutěži v požárním sportu, pořádané Sborem dobrovolých hasičů Hrubá Skála dne 28. května, zastupoval nášsbor tři družstva. Družstvo žen na 3.místě, muži v požárním sportu obsadilo 5.místo a muži nad 35 let skončilo na 4. místě. V soutěži jednotlivců dosáhla pěkného umístění Verča Egrtová, která skončila na 3. místě. O pohár města Rovenska pod Troskami soutěžilo dne 26. června družstvo žen s pěkným umístěním na 2. místě. Soutěž o Pohár bratra Šourka, kterou pravidelně pořádá Sbor dobrovoných hasičůKřečovice, bylo vysláno družstvo mužů, které skončilo na 10. místě. Soutěž proběhla dne 27. srpna. V roce 2011 náš sbor již po desáté zajišťoval okresní kolo v požárním sportu, které pořádá Okresní hasičů v Semilech. Soutěž proběhla dne 18. června na stadionu Ludvíka Daňka v Turnově. Sbor zajistil technické zabezpečení soutěže, zdravotní službu, občerstvení závodníků, rozhodčích i diváků.

Své zástupce jsme měli na slavnostní schůzi Sboru dobrovoných hasičů Hrubá Skála u příležitosti 120 výročí založení sboru. Dne 6. srpna uspořádal Sbor dobrovolných hasičů Ktová oslavu k 115. výročí založení sboru. I tuto akci naši členové navštívili. Setkání hasičů okresu Semily proběhlo dne 18. listopadu v Daliměřicích. Z našeho sboru se zúčastnili brat Bohumil Stuchlík a bratr Oldřich Blažek. Pravidelně naši členové pracují jako rozhodčí na soutěžích. Všem, kteří se podíleli na jmenovaných akcích a obětovali svůj volný čas patří poděkování.

Další činností hasičů je starost o výstroj a výzbroj. Technická kontrola AVIE 31 je prováděna 1x ročně, zatím bez závad Vylepšování se provádí na hasičské stříkačce. Pro členy byly zakoupeny další tři nové vycházkové uniformy. K lepšímu posezní při akcích konaných mimohasičskou zbrojnici bylo zakoupeno 5 pivních sad. Úklidu zbrojnice i jejího okolí, sekání trávy, údržbě květinového záhonu věnují našičlenové také spoustu volného času. Sběr železného šrotu proběhl 14. května a bylosebráno 2600kg. I za tuto činnost patří všem poděkování.

I v uplynulém roce hasiči žili sportem. Muži pokračují v Nejvyšší Pojizerské lize v ledním hokeji. V sezoně 2011-2012 se družstvo pohybuje na druhém místě. Hraní stolního tenisu probíhá převážně v zimním období, nebo v době nepříznivého počasí. Vyvrcholením je uspořádání turnaje, ten poslední byl novoroční a zúčastnilo se ho celkem 16 účastnílů. Zastoupení měl náš sbor na Miklášském turnaji v nohejbalu v rovensku p. Tr a na stolním tenise v Kacanovech.

Společenským životem žijí osady Hnanice a Borek. Dne 12. března byl uspořádán hsaičský večer s hudbou, dne 19. března se děti vyřádily na maškarním karnevalu. Jezdecké závody pořádné jízdárnou Mira Hnanice ve spolupráci s naším sborem proběhly 1. května, kdy byl tréniknkvý den, hlavní závod byl 7. a 8. května. Tradičně jsme zde zajišťovali občerstvení pro závodníky, rozhodčí i diváky. K desátému výročí zajišťování okresního kola v požárním sportu v Turnově bylo připraveno u hasičské zbrojnice opékání krůty. Tradiční loučení s prázdninami bylo pro děti připraveno na 28. srpna u vodní nádrže. Děti soutěžily ve sportovních disciplínách, za každé umístění dostalyodměny, mohli se projet na koních a na závěr se opékali buřty. Akce se dětem líbila a byla i velká účast, spokojení byli i organizátoři. Pro členy i nečleny sbor uspořádal 17. září zájezd do Liberce. Navštívili jsme zoologickou zahradu, botanickou zahradu a na závěr jsme si prohlédli Hasičský záchranný sbor v Liberci, kde se nám dostalo pěkného výkladu od bratra Martina Koželuha. V závěru roku mezi děti přišel na besídku Mikuláš, Anděl a Čert. Děti podaroval balíčkem, ve kterém byly sladkosti. Divadlo "Na Židli" zahrálo dětem pro zpestření pohádku. Ve spolupráci s Obecním úřadem se podílíme na organizování Sousedského posezení s kytarou a na Akci pro důchodce, které proběhlo dne 9. prosince. Průběžně navštěvujeme své členy, kteří slaví životní a společenské události v osobním životě. Přání a malou pozornost jsme předali Věře Chalupové, Jarmile Paříkové a Janu Butorovi. Pozornost byla předána sestře Houškové, při narození dcery.

Bratři a sestry, vážení hosté,

vyslechli jste zprávu o činnosti za rok 2011 a jistě ji v diskuzi doplníte svými připomínkami. V naší zprávě chybí delší dobu zmínka o mladých hasičích. Zatím se nám nepodařilo najít způsob jak činnost obnovit. To je úkol do roku 2012. Uvažujeme i o spolupráci s okolními sbory, Nadále se budeme zapojovat do hasičských soutěží, zvelebovat a udržovat své okolí, připravovat pro své členy a rodinné příslušníky akce, o které bude zájem a plnit úkol, které vyplynou z běžného života občanů osad Hnanice - Borek a celé obce Hrubé Skály.

Dovolte mi, abych poděkoval zastupitelům Obecního úřadu za pomoc, kterou našemu sboru poskytovali a věřím, že i nadále nám budou při svých rozhodnutích nakloněni abudou nám nápomocni při plnění hasičského poslání. Poděkování patří všem sponzorů, kteří nán finančně i materálně podporovali při naší činnosti. Dík patří všem členům, kteří jsou ochotni pomoci při akcích a věříme, že nám přijdou pomoci i v roce letošní. Všem Vám a Vašim rodinám přeji v roce 2012 mnoho zdraví, štěstí a osobích úspěchů.

Hanice 28. ledna 2012