ČInnost sboru v roce 2013

Výroční zpráv za rok 2013 , která byla přednesena na výroční valné hromadě 24.1.2014 ve Hnanicích

Bratři a sestry,vážení přátelé,

scházíme se na 104 -té výroční valné hromadě,abychom si společně zhodnotili práci,kterou jsme udělali v roce 2013.       K 31.12.2013  má sbor 83 členů. Schůze výboru jsou pravidelně jednou za měsíc a zápisy jsou zveřejňovány v místní vývěsce.

Činnost sboru je především zaměřena k účasti v soutěžích pořádaných v rámci okrsku a k pořádaní místních akcí. Okrskovou soutěž v požárním sportu zajišťoval sbor dobrovolných hasičů v Karlovicích dne 22.6. Zde soutěžilo družstvo mužů, které skončilo na 4.místě. V soutěži jednotlivců skončila sestra Runčíková na 3.místě a na 3.místě skončil i bratr Buchar. Dne 24.8. pořádal sbor dobrovolných hasičů ve Ktové soutěž o Pohár starostky obce Ktové. Muži starší skončili na 6.místě, muži mladší na 8.místě. Pohár bratra Šourka pořádal sbor dobrovolných hasičů v Křečovicích dne 31.8. Družstvo mužů skončilo na 9.místě. Zde si naši muži v druhém pokusu vyzkoušeli opravenou PS 8. Sbor dobrovolných hasičů Karlovice pořádal dne 7.9. pohár v požárním útoku do kopce s PS 8. Zde družstvo mužů skončilo na 3.místě. V doplňkové soutěži  bratr Stuchlík Pavel mladší a Vondráček Martin zvítězili a obhájili  vítězství z roku 2012. Okresní kolo  v požárním sportu se konalo tradičně v Turnově dne 6.7. Z okrskového kola postoupily muži sborů Hrubé Skály a Ktové. V družstvu Ktové si zasoutěžili také naši členové Pavel Stuchlík mladší a Tomáš Pařík. Náš sbor také pomohl výzbrojí k soutěži a po dobrém výkonu se družstvo Ktové umístilo na 4.místě. Dne 15.6. sbor dobrovolných hasičů Rovenska pod Troskami pořádal soutěž o Pohár města Rovenska. Této soutěže se náš sbor nezúčastnil, neboť ve dnech 12.6.až 16.6.naši členové odjeli pomáhat do obce    Křešice na odstraňování škod po povodních.Skupinu, která odjela na pomoc tvořili bratři Blažek Oldřich, Stuchlík Pavel mladší, Maier Miroslav, Stuchlík Petr, Stuchlík Michal a Egrt Pavel z SDH Štěpánovice. Bratr Pavel Kudrna se také zapojil do odstraňování škod po povodních. Byl však veden pod jednotkou Horské služby ČR. Na pomoc jsme neodjeli s prázdnou. Vezlo se 10.000 korun jako dar hasičů ze Hnanic a materiální pomoc od Obecního úřadu Hrubá Skála v hodnotě 20.000 tisíc korun.

V roce 2013 se na soutěžích neobjevily naše ženy.Tento nedostatek musíme v roce 2014 napravit.

Při pořádání soutěží v okrsku, při okresním kole v požárním sportu a při krajském kole v požárním sportu, byli naši členové zařazováni na pozice  rozhodčích. Jako rozhodčí také  působili při halovém mistrovství v Jablonci nad Nisou. Ve dnech 1.2. až 3.2. byli naši určení členové na školení velitelů a strojníků v rámci JPO. Všem, kteří se podíleli na jmenovaných akcích  a věnovali svůj čas patří poděkování.

Do činnosti hasičů patří i starost o výstroj a výzbroj. Jako každý rok tak i v roce 2012 byla provedena technická kontrola AVIE 31. Zatím bez závad. Opravena a seřízena byla historická stříkačka PS 8. Pro sbor Obecní úřad zakoupil plovoucí čerpadlo, které bylo použito při odstraňování následků po povodních. Do vybavení sboru přibyla sada požárních hadic a sportovní rozdělovač. Průběžně byl prováděn úklid zbrojnice, jejího okolí a údržba květinového záhonu. Problémy vyvstaly se sekání trávy na horní i dolní návsi. Na den 18.5. byl vyhlášen sběr železného šrotu, kde bylo sebráno celkem 1710kg. Všem, kteří se na těchto akci podíleli patří poděkování.

Sportem se žilo i v roce 2013. Pokračovala Nejvyšší Pojizerská liga v ledním hokeji. V roce 2012/2013 skončilo družstvo Hnanic na III.místě. V letošním rozehraném ročníku jsou Hnanice zatím na III.místě. Odpolední turnaj ve stolním tenise proběhl dne 2.2. s velkým počtem účastníků. Memoriál Ládi Brodského proběhl dne 20.7 v Rovensku pod Troskami a naši zástupci skončili na 7.místě. Stolní tenis je provozován v klubovně průběžně v zimním období, nebo za nepříznivého počasí.

Ani o společenský život nebyla nouze. Dne 9.3. byl uspořádán  již 31tý  hasičský večer.Zahrál  pan Pařízek a při dobré účasti tanečníků se večer vydařil. Děti své taneční umění předvedly dne 2.3. na maškarním bále, kde jim zahrál pan Jakubec. Jezdecké závody pořádané jízdárnou Mira Hnanice ve spolupráci s naším sborem proběhly na novém parkúru dne 21.4. kdy proběhl trénink. Hlavní závod  proběhl dne 27.4. Při těchto závodech jsme zajišťovali občerstvení pro závodníky, rozhodčí i diváky. Následující pořádané závody byly bez naší účasti. Další akcí bylo bramborákové odpoledne, které proběhlo dne 13.7. u hasičské zbrojnice. Posezení s  langoši bylo dne 10.8. Na 28.9 bylo připraveno grilování krkovic, které ukončilo soutěžení mužů v sezoně roku 2013. Pro členy a rodinné příslušníky byl na 9.11. připraven výlet do lomu Sklopísku Střeleč. Poslechli jsme si odbornou přednášku v provozech na úpravu písku a absolvovali projížďku teréním vozem uvnitř  lomu. Pak následoval přesun do pivovaru Svijany, kde byla prohlídka zařízení s  ochutnávkou piva. Po návratu následovalo posezení s občerstvením na hasičské zbrojnici.

Setkání výkonného výboru Okresního sdružení v Semilech se zasloužilými hasiči proběhlo dne 15.11. ve Svojku. Z našeho sboru se zúčastnil bratr Blažek a manželé Stuchlíkovi. Obecní úřad v Hrubé Skále na den 29.11. uspořádal v hasičské zbrojnici posezení seniorů, při kterém jsme se podíleli s jeho přípravou. Poslední akcí, která proběhla, byla Mikulášská besídka pro děti. Dětem přišlo zahrát pohádku divadlo Na židli, navštívil je Mikuláš, Anděl a Čert,kteří dětem nadělili připravené dobroty. Děti si užily s  rodiči pěkné odpoledne.

Návštěvu při životních a společenských událostí jsme uskutečnili u sestry Jiřiny Blažkové a Blaženy Stuchlíkové,bratra Milana Leitnera, Petra Stuchlíka,   Bohuslava Vlka, Jaroslava Šicha, Pavla Stuchlíka,         Josefa Roštejnského,Tomáše Lehkého, Jana Vonšáka.

K příležitosti narození syna bratru Chalupovi byla předána malá pozornost.

Bratři a sestry,vážení hosté,

vyslechli jste zprávu za uplynulý rok, ve které jsme se snažili rekapitulovat naši práci. Ani v roce 2014  nechceme zahálet. Rok 2014 je rokem, kdy náš sbor oslaví již 105-té výročí založení sboru. Při této příležitosti plánujeme uspořádat okrskovou soutěž v požárním sportu. Dle možností se zapojíme do hasičských soutěží. Budeme se podílet na udržování a zvelebování svého okolí. Pro své členy a rodinné příslušníky připravíme akce o které bude zájem. Budeme se podílet na úkolech, které pro nás vyplynou z běžného života občanů osad Hnanice a Borek a i celé obce Hrubé Skály. Připravíme své členy jako kandidáty do komunálních voleb a své zástupce do hasičských orgánů..

Závěrem mi dovolte, abych poděkoval zastupitelům Obecního úřadu za pomoc, kterou našemu sboru v uplynulém období poskytovali a věříme, že i nadále bude dobrá spolupráce. Poděkování patří všem sponzorům, kteří nás finančně i materiálně podporovali při naší činnosti. Poděkovat se patří  především všem členům i nečlenům, kteří byli vždy ochotni pomoci při všech akcích a věříme, že nám pomohou i v roce 105-ho výročí založení sboru. Vám Všem a Vašim rodinám přeji v roce 2014 mnoho zdraví, štěstí a osobních úspěchů.