Činnost sboru v roce 2012

Výroční zpráva za rok 2012, která byla přednesena na výroční valné hromadě 26.1.2013.

Bratři a sestry, vážení přátelé

Skončil rok 2012 a scházíme se abychom společně zhodnotili práci, kterou jsme společnými silami udělali. Dnešní valná hromada je v pořadí stá třetí. Stav členské základny k 31. 12. 2012 je 86 členů .V roce 2012 došlo k převodu člena Josefa Egrta do SDH Stěpánovice. Výbor sboru se schází 1 x za měsíc, informace jsou zveřejněny v místní vývěsce. Tak je průběžně informována členská základna s prací hasičů.

Sbor svoji činnost zaměřuje především k účasti v soutěžích pořádaných v rámci okrsku a k zajištění místních akcí, které se v průběhu roku vyskytnou. Okrskovou soutěž v požárním sportu pořádal Sbor dobrovolných hasičů  Rovensko p. Tr. dne 2. června. Zde za  náš sbor soutěžila celkem čtyři družstva. Ženy požární sport skončily jako první, muži požární sport na místě druhém. Ženy  nad 30 let byly také  první a muži nad 35 let obsadili místo páté. Pěkné umístění bylo našich členů i v jednotlivcích. Pohár města Rovenska p. Tr. byl pořádán dne 16. června. Zde soutěžilo družstvo žen s umístěním na pátém místě a družstvo mužů skončilo na šestém místě. První místo na okrskové soutěži zajistilo ženám účast na okresním kole v požárním sportu, které se konalo dne 30. června v Turnově na stadionu Ludvíka Daňka. Ženy zde obsadily pěkné šesté místo. Dne 25. srpna Sbor dobrovolných hasičů Ktová uspořádal Pohár starostky obce, kde naši muži obsadili šesté místo. Pohár Bratra Šourka pořádal Sbor dobrovolných hasičů Křečovice dne 1.září. Ani zde jsme nechyběli. Družstvo mužů skončilo na místě devátém. Náš sbor nechyběl ani 8. září na požárním útoku do kopce s PS 8, který pořádal Sbor dobrovolných hasičů Karlovice. Muži soutěž vyhráli a i v doprovodné soutěži zaznamenali úspěch. Za vítězství v Karlovicích se patří poděkovat hasičům ze Štěpánovic, kteří ochotně vypomohli se strojem PS 8.

Bohužel se nám nepodařilo zapojit s družstvem dětí do Hry Plamen. Na vině je především klesající počet dětí v obci i jejich zájem o Hru Plamen. Což není problém pouze našeho sboru, ale i sborů okolních.

Své zástupce jsme měli také na slavnostní schůzi Sboru dobrovolných hasičů Rovenska p.Tr. u příležitosti 130 let založení sboru. Dne 11.listopadu pořádalo Okresní sdružení hasičů v Semilech setkání hasičů v Čisté u Horek. Z našeho sboru se zúčastnil bratr Stuchlík Bohumil, Blažek Oldřich, Houška Jan.

Naši členové pracují i jako rozhodčí při soutěžích pořádaných v nejen v okrsku, ale také v okrese i kraji. Tradičně jsme byli pozváni na soutěž v Jablonecké hale, na pohár v Semínově Lhotě nebo na noční soutěž v Roudném u Jenišovic. Naši členové rozhodovali na okresním kole v Turnově, na krajské soutěži v požárním sportu v Jablonci n. N. Všem, kteří se podíleli v uplynulém roce na jmenovaných akcích a obětovali svůj volný čas patří poděkování.

Další činností hasičů je starost o výstroj a výzbroj. Byla provedena technická kontrola AVIE 31, zatím bez závad. K vylepšení došlo na stříkačce PS 12. Úklid zbrojnice a jejího okolí, údržba květinového záhonu si vyžádalo spoustu volného času. Sekání trávy na návsi nám v uplynulém roce zajišťoval Obecní úřad, členové pouze uklízeli posekanou trávu. Přesto dne 8. dubna byla brigáda na zušlechtění návse. Na den 20. dubna byl vyhlášen sběr železného šrotu, kde bylo sebráno celkem 1 910 kg. Všem patří poděkování.

Naši členové se věnují také sportovním aktivitám. Muži pokračovali v Nejvyšší Pojizerské lize v ledním hokeji. V sezoně 2011-2012 skončili na 2.místě. V rozehraném ročníku 2012-2013 na začátku byli na posledním místě, přesto se jim aktuálně podařilo postoupit na místo třetí. Hraní stolního tenisu probíhá převážně v zimním období nebo v době nepříznivého počasí. Vyvrcholením bylo uspořádání dne turnaje dne 18. února.

Hasiči se i uplynulém roce postarali o společenský život v osadách Hnanice a Borek. Dne 17. března byl uspořádán již 30-tý hasičský večer, na kterém zahrál pan Pařízek. Děti si zatančily na maškarním bále dne 25. března, k tanci jim zahrál pan Jakubec.

Jezdecké závody pořádané jízdárnou Mira Hnanice ve spolupráci a naším sborem proběhly v roce 2012 ve dvou termínech. Termín první byl 29. dubna, kdy proběhl trénink, hlavní závod byl 5. května. Další trénink byl 24. června, hlavní závodní den 30. června. Při těchto závodech jsme zajišťovali občerstvení pro závodníky, rozhodčí  i diváky. Zdařilou akcí v roce bylo sjíždění řeky Jizery na raftech. Této akce se zúčastnilo 33 dospělých a 11 dětí. Škoda, že nepřálo počasí. Ani v roce 2012 nebyly děti ošizeny o loučení s prázdninami. Ve velkém počtu se sešly 2. září, aby změřily své síly v plnění disciplin, za které dostaly odměny. Akce byla doplněna vyjížďkou na koni a projížďkou v kočáře. Opékání krocanů dne 28. září bylo pěkným zakončením hlavní hasičské společenské činnosti. Mikuláš, čert a anděl přišel mezi děti dne 1. prosince. Než došlo na nadílku představil se dětem kouzelník, kterého děti se zájmem sledovaly. Spolupracovali jsme s Obecním úřadem na setkání s seniory, které bylo 8. prosince. Průběžně jsme navštěvovali své členy, kteří oslavili životní a společenské události v osobním životě. Přání a malou pozornost jsme předali sestře Mazánkové Blance, Egrtové Jaroslavě, Houškové Marii, bratru Houškovi Janu, Lamačovi Josefu, Zubkovi Janu a Kudrnovi Pavlovi.

Bratři a sestry,vážení hosté,

vyslechli jste zprávu o naši činnosti za rok 2012 a jistě ji doplníte v dizkusi. Nadále se budeme zapojovat do hasičských soutěží, zvelebovat a udržovat své okolí, připravovat pro své členy a rodinné příslušníky akce, o které  bude zájem a plnit úkoly, které pro nás vyplynou z běžného života občanů osad Hnanice-Borek a celé obce Hrubé Skály.

Závěrem mi dovolte, abych poděkoval zastupitelům Obecního úřadu za pomoc, kterou našemu sboru v uplynulém roce poskytovali a věříme, že i nadále nám budou při svých rozhodnutích nakloněni a budou nám nápomocni při plnění hasičského poslání. Poděkování patři všem sponzorům, kteří nás finančně i materiálně podporovali při naší činnosti. Poděkování patří ale především všem členům i nečlenům, kteří byli ochotni pomoci při všech akcích a věřím, že nám pomůžou i v roce letošním. Vám Všem a vašim rodinám přeji v roce 2013 mnoho zdraví, štěstí a osobních úspěchů.